X
تبلیغات
رایتل

بازارچـــــه ی رودبنــه ای

وای مکس چیست؟

Wimax مخفف (Worldwide Interoperability for Microwave Access)در واقع سیستم ارتباطی و دیجیتالی بی سیم است که جایگزینی برای شبکه‌های بی‌سیم نواحی شهری در نظر گرفته می‌شود.
وای مکس می‌تواند دستیابی به بی‌سیم باند پهن را فراهم سازد (BWA) که تا ۵۰ کیلومتر برای ایستگاه‌های ثابت و ۵ تا ۱۵ کیلومتر برای ایستگاه‌های سیار را پوشش می‌دهد.
در مقایسه، استانداردهای شبکه‌های بی‌سیم محلی برای سیستم Wi-Fi در اکثر حالت‌ها تنها ۳۰ تا ۱۰۰ متر را پوشش می‌دهند. با WiMAX، سرعت داده‌ها در شبکه‌هایی مانند Wi-Fi به سادگی پشتیبانی می‌شود، اما موضوع تداخل امواج کاهش میابد.
WiMAX بر روی هر دو فرکانس‌های مجاز و غیر مجاز قابل اجراست که بدین وسیله محیطی تحت کنترل فراهم ساخته و الگوی اقتصادی قابل رشدی را برای امواج قابل حمل بی‌سیم ایجاد می‌سازد. البته WiMAX می‌تواند برای شبکه‌های بی سیم دقیقاً به طور مشابهی با پروتکل‌های رایج Wi-Fi مورد استفاده قرار گیرد.
WiMAX نسل دوم پروتکلی است که استفاده مؤثرتری از پهنای باند و جلوگیری از تداخل امواج را امکان‌پذیر ساخته و امکان سرعت‌های داده بالاتری بر روی مسافت‌های طولانی‌تر ممکن می‌سازد.
با این اوصاف، به زودی WiMAX اصطلاح شناخته شده‌ای برای توصیف دستیابی اینترنت بی‌سیم در سرتاسر دنیا خواهد شد.
البته در پیاده سازی WIMAX معمولاً کل یک شهر تحت پوشش سرویس اینترنت آن قرار نمی‌گیرد. چرا که هزینه استفاده از سرویس‌های بی‌سیم به نسبت سایر سرویس‌های موجود بسیار بالاتر است،‌ اما استفاده یک ایستگاه WIMAX در یک شهر بسیار قابل قبول تر از راه اندازی ایستگاه‌های فراوان Wi-Fi جهت استفاده کاربران سیار است.
به همین دلیل،‌ در برخی از شهرها که راه اندازی سرویس‌های بر روی کابل هزینه‌های بالایی را می‌طلبد، شرکت‌های ارائه دهنده به استفاده از این تکنولوژی روی آورده‌اند.
مزیت فوق‌العاده این سیستم، این است که این امکان را به کاربران می‌دهد که از اینترنت خود به صورت سیار استفاده کنند. علاوه بر این در برنامه‌های آینده این تکنولوژی استفاده از سرویس‌هایی همچون VOIP نیز گنجانده شده است که ممکن است این تکنولوژی را به یکی از رقبای سیستم موبایل کلاسیک تبدیل کند.
البته مضراتی مانند آنتن‌های BTS و مشکلات امواج الکترومغناطیسی، در آنتن‌های وای مکس نیز وجود دارد. البته دامنه و فرکانس عادی این آنتن‌ها مضر نیست ولی بسیاری از شرکت‌ها برای بالا بردن برد، فاصله، سرعت و قدرت آنتن‌های وای مکس از دستگاه‌های بوستر (کمکی) استفاده می‌کنند که باعث تشدید فرکانس آن‌ها می‌شود و چنین فرکانسی تأثیرات جبران ناپذیری بر روی سیستم‌های عصبی و بدن انسان می‌گذارد

تبادل لینک طراحی سایت - طراحی سایت تبادل لینک - تبادل لینک مدل لباس (عکسباز) - بزرگترین وب سایت مدل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service