X
تبلیغات
رایتل

بازارچـــــه ی رودبنــه ای

مراحل آشتی‌کنان بعداز یک دعوای حسابیسکوت... جواب‌های سربالا... پریشان خاطری...احساس ناراحتی و دوری در این شرایط می‌خواهید موی سر خود را بکنید. دوباره دعوای‌تان شده‌است و حسابی اعصاب‌تان خرد است واقعا دیگر فکری به ذهن‌‌تان نمی‌‌رسد که چه کاری بکنید و چگونه دوباره شادی را به زندگی‌تان برگردانید. خیلی نگران نباشید چون در زندگی بحث و دعوا بخشی از روابط شما با همسر‌تان یا نامزد‌تان را شکل می‌دهد، امکان ندارد 2 نفر با 2 تربیت خانوادگی متفاوت با هم زندگی کنند و اختلافی بین‌شان وجود نداشته باشد. مهم این است که چگونه دعواها و اختلاف نظرهای‌تان را مدیریت کنید تا به صمیمیت و رابطه شما لطمه‌ای وارد نشود.

  اول آمادگی کامل بعد...


اگر احساس می‌کنید که حتی یک درصد برای مصالحه و سازش آمادگی ندارید به هیچ وجه پیش نروید زیرا ممکن است که صحبتی شود و شما کنترل خود را از دست دهید و اوضاع از این‌که هست بدتر شود. برای همین گفته می‌شود که از لحاظ روحی، آمادگی کامل داشته باشید و بعد جلو بروید. شما از خود‌گذشتگی کنید و به‌رغم تمامی هیجانات منفی خود که به نوعی شما را از این کار منع می‌کند اما باز هم به سمت طرف مقابل خود بروید، و رابطه را ادامه دهید. این کار شما باعث می‌شود که او از عملی که انجام داده پشیمان شود و ارزش شما را بهتر درک کند. در دعواها به تنهایی پیش نروید و قضاوت پیش از موعد نداشته باشید و مانند نوجوانان پرخاش جو و یکه تاز نباشید. شما باید یک فرقی با نوجوانان داشته باشید.

 

 دعواها همیشه بد هم نیستند فقط مهم این است که در هنگام دعواها منصفانه رفتار کنید و حرف بزنید، ‌گاهی بعضی از دعواها حتی می‌تواند باعث شود، شما به درک بهتری از هم برسید و در نتیجه صمیمیت بیشتری بین شما به‌وجود بیاید. شما باید یاد بگیرید، دعواهای‌تان را کاملا مدیریت کنید و به عبارتی منصفانه با هم دعوا کنید.

  
معذرت خواهی سخت است اما...
 

بسیار پیش می‌آید که افراد با هم دعوا می‌کنند. فقط به این دلیل که نتوانستند به درستی منظورشان را به یکدیگر بفهمانند یا از عبارات و کلماتی استفاده می‌کنند که به درستی منظورشان را نشان نمی‌دهد و باعث سوء‌تفاهم بسیار می‌شود، همین می‌تواند برای زندگی زناشویی شما بسیار مضر باشد. بنابراین نخستین کار بعد از هر دعوا این است که غرور و تکبر‌تان را کم کنید و برای به‌وجود آمدن دعوا و کارها و حرف‌های اشتباه‌تان اظهار تاسف کنید. در واقع یک عذر خواهی واقعی می‌تواند یکی از دشوار‌ترین پیشنهاداتی باشد که ما به شما می‌‌دهیم. بر خلاف تصور عموم همه افراد قادر به زبان آوردن این کلمه بوده و تا به حال هیچ کس بعد از گفتن آن غش نکرده است.

 

 
ریشه را پیدا کنید
 

در بسیاری از ازدواج‌ها، زن و شوهرها هیچ وقت سعی نمی‌کنند ریشه اشتباهات و مشکلات‌شان را پیدا کنند و بعد از آشتی کردن دیگر به دلایل به‌وجود آمدن دعوا فکر نمی‌کنند یا روی مشکلات سرپوش می‌گذارند. در نتیجه گاهی مشکلات حل نشده باقی می‌ماند و دوباره خود را نشان می‌دهد یا جای زخم آن روی روح باقی می‌ماند. به جای این‌که روی مشکلات را بپوشانید، بهتر است احساسات‌تان را با همسر‌تان مطرح کنید، به احساسات او گوش دهید و سعی کنید با همدیگر بفهمید، چرا و به کدام علت بین شما دعوا پیش می‌آید، اگر شما این کار را انجام دهید، دلایل دعوا را می‌فهمید و در نتیجه از پیش آمدن مشکلات پیشگیری می‌کنید.

 

 
دوست داشتن یادتان نرود
 

معمولا بعد از دعواها احساس می‌کنید که از همسر‌تان دور شده‌اید و نوعی احساس جدایی بین شما پیش می‌آید اما باید بدانید در رابطه‌های مهمی چون ازدواج این‌که فقط به دعوا پایان دهید، کافی نیست. شما باید تمام آسیب‌های ناشی از دعوا را از بین ببرید و سعی کنید رابطه و میزان صمیمیت‌‌تان را به همان سطحی برگردانید که قبل از دعوا بین شما وجود داشته‌است.

یک راه‌حل خوب این است که سعی کنید با هم فعالیتی را انجام دهید که هردوی‌تان لذت می‌برید، مثل این‌که هر 2 با هم یک فیلم بینید یا به یک برنامه تفریحی بروید می‌توانید با هم به پارک بروید یا.... مهم این است که بعد از هر دعوا لحظاتی را به‌وجود بیاورید که به شما 2 نفر یاد‌آوری کند که چقدر همدیگر را دوست دارید و از بودن با هم لذت می‌برید.

 

 
واقعی آشتی‌ کنید
 

یکی از راه‌هایی که می‌تواند ازدواج شما را تبدیل به یک زندگی شاد کند این است که آشتی کردن‌های‌تان واقعی باشد. وقتی شما واقعا قصد آشتی داشته‌باشید یعنی تصمیم دارید که دیگر هیچ وقت اشتباه‌تان را تکرار نکنید.

اگر می‌دانید که دوباره همان کار را انجام خواهید داد، آشتی شما به هیچ وجه فایده ندارد. اگر شما به‌طور جدی تصمیم نگرفته‌باشید که اشتباه‌تان را ترک کنید و همسر‌تان دوباره همان کار را از شما ببیند اعتمادش را به شما از دست می‌دهد، مثلا اگر خود شما از دست شوهر‌تان به‌دلیل کمک نکردن او در کار خانه ناراحت باشید اگر او معذرت خواهی کند و دوباره کار خود را تکرار کند خودش بهتر می‌داند که چگونه دیگر به حرف‌هایش اعتماد نخواهید کرد.

 

 
لجبازی ممنوع
 

خیلی اوقات اتفاق افتاده که در دعوایی که پیش آمده است شما اشتباهی نکرده‌اید اما خود بهتر می‌دانید که بخشش در این مواقع چقدر مهم است.

اگر به شاد بودن زندگی‌‌تان اهمیت می‌دهید، به مشکلات کوچک‌گیر ندهید. تا زمانی که احساسات ناخوشایند‌تان را دور نریزید، شما نمی‌توانید واقعا آشتی کنید، اگر نبخشید و همه چیز را درون خود بریزید تبدیل به عقده می‌شوند و مطمئن باشید که در روزگاری نه چندان دور دوباره باعث بروز مشکلات می‌شوند و شما آن مشکلات را دوباره بر سر او می‌ریزید و در نتیجه آشتی کردن‌‌های شما تنها تبدیل به یک مراسمی می‌شود که شما هرچند وقت یک‌بار آن را اجرا می‌کنید؛ در حالی که مشکلات روز به روز عمیق‌تر می‌شوند.

به‌طور کلی در دعواها به چیزی که در حال روی دادن است توجه کنید. آتش آور معرکه شدن راه به جایی نخواهد برد و با فراموش کردن گذشته زودتر به توافق می‌رسید.

 

به جای این‌که روی مشکلات را بپوشانید، بهتر است احساسات‌تان را با همسر‌تان مطرح کنید، به احساسات او گوش دهید و سعی کنید با همدیگر بفهمید، چرا و به کدام علت بین شما دعوا پیش می‌آید

 

 
قبول کنید که اشتباه کرده‌اید
 

زمانی‌که به‌طور شفاف مشخص شد که مرتکب اشتباه شده‌اید و مـطـلقا راه گریزی از پیامدهای حاصله از خطاکاری و جرم‌تان وجود نداشت، باید گناه خود را بپذیریـد. برای جبران خرابکاری و رسیدگی کردن به موقـــعیت ایـجـاد شده پیش بروید. اگـر در این مـرحله در بیان جزئیات متوسل به دروغ شوید، احتمال این‌که او احساس کند، به‌طور کـامـل بـا او صـادق نـیستـید، زیاد می‌شود یا ممکن است داستان شما را به‌صورت متفاوتی از شخصی دیگر بشنود.

رو راست و یک‌دل باشید اما کار غیرعاقلانه انجام ندهید. تا می‌توانید اشتباه خود را بی‌اهمیت جلوه دهید. هـمسر شـما شـدیدا می‌خواهد باور کند که شما قصد اذیت و آزار او را نداشته‌اید، بنابراین تمام تلاش خود را برای پاک کردن ذهـن او بکار ببندید. حتی اگر یک عذر و بهانه به‌نظر شما ناکار آمد برسد، اگر به‌صورت متقاعد‌کننده‌ای آن‌را بیان کنید باز او خریدارش خواهد بود.

 

عصبانیت نیرویی است که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به خواسته‌های خود برسیم. اما اگر عصبانیت‌تان به حدی است که از بحث اصولی و عاقلانه جلوگیری می‌کند، سعی کنید بحث خود را متوقف کرده و بعد از مدتی بحث را ادامه دهید.

  
هنگام دعوا چگونه رفتار کنید
 

داشتن ارتباطات مناسب برای برقراری آرامش دوباره، بسیار حیاتی و مهم است. اغلب دعواهایی که مرتب تکرار می‌شوند، فقط به این دلیل است که یکی از همسران یا هر دوی آن‌ها، احساس می‌کنند طرف مقابل حرف‌هایش را نمی‌شنود و یا به آن اعتنا نمی‌کند. تکنیک‌های زیر ضمن این که شانس مورد توجه قرار گرفتن شما را توسط همسرتان، افزایش می‌دهند، به شما نیز کمک می‌کنند به همسر‌تان نشان دهید، به او توجه دارید و به حرف هایش اهمیت می‌دهید.

 گوش کنید: این مهم‌ترین بخش برای داشتن ارتباطی خوب و مناسب است. به حرف‌های همسر خود بدون حدس و گمان و قضاوت گوش دهید.

 کـنــکاش کنـید: سوالاتی بپرسید برای این‌که مطمئن شوید منظور حرف‌های همسر خود را به درستی فهمیده‌اید.

توضیح دهید: این نوع دیگری از کنکاش است. برای این‌که برای درک دیدگاه‌تان، به همسر خود اطلاعات بیشتری بدهید، آماده باشید. توقع نداشته باشید که او ذهن شما را بخواند.

تاکید کنید: خود را به جای همسر‌تان قرار دهید. حدس بزنید که او چه احساسی دارد و بگذارید او بفهمد که شما به او توجه دارید. مثلا بگویید: «می‌دانم که الان چقدر ناراحت هستی؟»

 به‌طور گویا بیان کنید: بگویید، منظور‌تان چیست و آنچه می‌گویید چه معنایی دارد. واضح و آشکار سخن بگویید و نکته گویی کنید.

 لبخند بزنید: شاید ذکر این راهکار حین دعوا عجیب به‌نظر برسد. اما شوخی کردن و لبخند‌زدن، راهکار بسیار نیرومندی برای توقف یا تغییرمسیر دعواست.

 خشم خود را کنترل کنید: عصبانیت نیرویی است که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به خواسته‌های خود برسیم. اما اگر عصبانیت‌تان به حدی است که از بحث اصولی و عاقلانه جلوگیری می‌کند، سعی کنید بحث خود را متوقف کرده و بعد از مدتی آن را ادامه دهید.
 

تبادل لینک طراحی سایت - طراحی سایت تبادل لینک - تبادل لینک مدل لباس (عکسباز) - بزرگترین وب سایت مدل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service