X
تبلیغات
رایتل

بازارچـــــه ی رودبنــه ای

با نژادهای اصیل سگ آشنا شوید

تعداد نژادهای موجود سگ‌ها به قدری زیاد است که به نظر می‌رسد انفجاری در تنوع ژنتیکی سگ‌ها رخ داده است. اما در بین این همه نژاد،‌ قدیمی‌ها که پایه نژادهای بعدی شدند، ‌کدام‌ نژادها هستند؟

 

درست است که انسان در تنوع زیستی دخالت مستقیمی داشته و سعی کرده برخی از جانوران زمین را با دستکاری‌های ژنتیکی، به نژادهایی نزدیک کند که مثلا برایش مفیدتر هستند،‌ اما در مورد سگ‌ها به نظر می‌رسد که ماجرا فراتر از این حرف‌ها باشد. در واقع ظاهرا در نژاد سگ‌ها انفجاری رخ داده و آن‌قدر نژادهای فراوانی از سگ امروزه وجود دارند،‌ که تا مدت‌ها حتی غیرممکن بود بفهمیم برخی از آن‌ها از کجا آمده‌اند

سگ‌ها برای انسان‌ها محبوبند و شاید بتوان گفت محبوب‌ترین حیوانات خانگی هستند. اما علاقه متخصصین ژنتیک به آن‌ها از جنس دیگری است. تنوع فوق‌العاده زیاد و پیچیده، ‌سگ‌ها را تبدیل به پازلی بزرگ برای این دسته از متخصصین ساخته است: آن‌ها باید نقشه‌ای از تفاوت‌های ژنتیکی نژادهای مختلف تهیه کنند،‌ الگوهای برقراری ارتباط آن‌ها را بررسی کنند و بتوانند شجره‌نامه‌ای طراحی کنند که تولید هر نژاد را به خوبی توضیح دهد. از این طریق بالاخره به مرواریدی می‌رسند که اسمش را گذاشته‌اند مهندسی تکامل.

اما نژادهای اولیه سگ‌ها یا به قولی نژادهای اصیل سگ‌ها کدام‌ها هستند؟ به گزارش وایرد،‌ بنیاد تحلیل ژنتیک نژاد‌های خالص سگ،‌ شجره‌نامه‌ای را منتشر کرده که بر اساس آن، بعد از گرگ،‌ تنها چهار گروه دیگر از سگ‌ها روی خط پایه قرار می‌گیرند:‌

1)‌ شارپی آسیایی در کنار شیبا اینو،‌ اکیتا و چاوچاو

2) باسنجی آفریقای مرکزی

3) مالاموت از سرزمین‌های سرد شمالی در کنار هاسکی‌های سیبری و سامویدها

4) هاوندهای افغان از خاورمیانه به همراه سالوکی‌ها.

این شجره‌نامه بسیار نامتقارن است. در آخر هم یک شاخه دیگر اضافه کرده‌اند با عنوان سایر انواع سگ‌ها. ‌در نگاه اول به نظر می‌رسد که در این گروها انواع سگ‌ها جا می‌شوند. اما در واقع این شاخه درهم و برهم سه گروه اصلی دارد:

1) لاسا آپسو، ‌شی‌تسو،‌ پکینگ و تریر تبتی

2) مستیف،‌ پلاس بولداگ،‌ بوکسر، بول تریر، ‌روت‌ویلر، ژرمن شفرد و سگ‌های کوهستانی برنز

3)‌ سگ‌های گله شت‌لند،‌ کولی‌ها،‌ تروورن‌های بلژیکی، ‌سگ‌های گله یا شیپ‌داگ‌های بلژیکی، ‌وولف‌هاوند ایرلندی،‌ گری‌هاوند، ‌بورزویی و سنت برنارد.

در این گزارش تصویری می‌توانید این نژادهای قدیمی که پایه نژادهای دیگر سگ‌ها هستند را ببینید. این تصاویر منتخب وایرد از بین عکس‌های کلوپ سگ‌های وستمینستر کنل است.

گرگگرگ،‌ از اولین نژادهای سگ‌هایی که می‌شناسیممالاموتمالاموت از سرزمین‌های سرد شمالی

شار پیشار پی آسیایی که در واقع اصالتا چینی است

هاوند افغانهاوند افغان از خاورمیانه

باسنجیباسنجی از مناطق مرکزی قاره آٰفریقا

لاسا اپسوشیپ‌داگ شت‌لندشیپ‌داگ شت‌لند ک در واقع از دسته سگ‌هایی است که برای محافظت از گله مورد استفاده قرار می‌گیرند.


فارو هاوندفارو هاوند در واقع بومی سرزمین‌های مدیترانه‌ای است.

تبادل لینک طراحی سایت - طراحی سایت تبادل لینک - تبادل لینک مدل لباس (عکسباز) - بزرگترین وب سایت مدل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service